Emmy Awards 2021 – List of Nominees
0

Emmy Awards 2021 – List of Nominees

The nominations for this year’s Emmy Awards were announced on Tuesday. Winners will be revealed in Los Angeles on September 19, aired live on CBS and Paramount+ at 5pm PT/8pm ET. Cedric the Entertainer will host the ceremony.

The Emmy Awards 2021 Nominees:

Variety Talk Series

  • “Conan”
  • “The Daily Show with Trevor Noah”
  • “Jimmy Kimmel Live!”
  • “Last Week Tonight with John Oliver”
  • “The Late Show with Stephen Colbert”

Competition Program

  • “The Amazing Race”
  • “Nailed It!”
  • “RuPaul’s Drag Race”
  • “Top Chef”
  • “The Voice”

Lead Actress in a Comedy Series

  • Aidy Bryant, “Shrill”
  • Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
  • Allison Janney, “Mom”
  • Tracee Ellis Ross, “black-ish”
  • Jean Smart, “Hacks”

Lead Actor in a Comedy Series

  • Anthony Anderson, “black-ish”
  • Michael Douglas, “The Kominsky Method”
  • William H. Macy, “Shameless”
  • Jason Sudeikis, “Ted Lasso”
  • Kenan Thompson, “Kenan”

Supporting Actress in a Comedy Series

  • Aidy Bryant, “Saturday Night Live”
  • Hannah Einbinder, “Hacks”
  • Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
  • Rosie Perez, “The Flight Attendant”
  • Cecily Strong, “Saturday Night Live”
  • Juno Temple, “Ted Lasso”
  • Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

Supporting Actor in a Comedy Series

  • Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”
  • Brett Goldstein, “Ted Lasso”
  • Brendan Hunt, “Ted Lasso”
  • Nick Mohammed, “Ted Lasso”
  • Paul Reiser, “The Kominsky Method”
  • Jeremy Swift, “Ted Lasso”
  • Kenan Thompson, “Saturday Night Live”
  • Bowen Yang, “Saturday Night Live”

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

  • Jane Adams, “Hacks”
  • Yvette Nicole Brown, “A Black Lady Sketch Show”
  • Bernadette Peters, “Zoey’s Extraordinary Playlist”
  • Issa Rae, “A Black Lady Sketch Show”
  • Maya Rudolph, “Saturday Night Live”
  • Kristen Wiig, “Saturday Night Live”

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

  • Alex Baldwin, “Saturday Night Live”
  • Dave Chappelle, “Saturday Night Live”
  • Morgan Freeman, “The Kominsky Method”
  • Daniel Kaluuya, “Saturday Night Live”
  • Daniel Levy, “Saturday Night Live”

Comedy Series

  • “black-ish”
  • “Cobra Kai”
  • “Emily in Paris”
  • “The Flight Attendant”
  • “Hacks”
  • “The Kominsky Method”
  • “PEN15”
  • “Ted Lasso”

Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Michaela Coel, “I May Destroy You”
  • Cynthia Erivo, “Genius: Aretha”
  • Elizabeth Olsen, “WandaVision”
  • Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”
  • Kate Winslet, “Mare Of Easttown”

Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Paul Bettany, “WandaVision”
  • Hugh Grant, “The Undoing”
  • Ewan McGregor, “Halston”
  • Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”
  • Leslie Odom Jr., “Hamilton”

Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Renée Elise Goldsberry, “Hamilton”
  • Kathryn Hahn, “WandaVision”
  • Moses Ingram, “The Queen’s Gambit”
  • Julianne Nicholson, “Mare of Easttown”
  • Jean Smart, “Mare of Easttown”
  • Phillipa Soo, “Hamilton”

Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

  • Thomas Brodie-Sangster, “The Queen’s Gambit”
  • Daveed Diggs, “Hamilton”
  • Paapa Essiedu, “I May Destroy You”
  • Jonathan Groff, “Hamilton”
  • Evan Peters, “Mare of Easttown”
  • Anthony Ramos, “Hamilton”

Limited or Anthology Series

  • “I May Destroy You”
  • “Mare of Easttown”
  • “The Queen’s Gambit”
  • “The Underground Railroad”
  • “WandaVision”

Lead Actress in a Drama Series

  • Uzo Aduba, “In Treatment”
  • Olivia Colman, “The Crown”
  • Emma Corrin, “The Crown”
  • Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”
  • Mj Rodriguez, “Pose”
  • Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

Lead Actor in a Drama Series

  • Sterling K. Brown, “This Is Us”
  • Jonathan Majors, “Lovecraft Country”
  • Josh O’Connor, “The Crown”
  • Regé-Jean Page, “Bridgerton”
  • Billy Porter, “Pose”
  • Matthew Rhys, “Perry Mason”

Supporting Actress in a Drama Series

  • Gillian Anderson, “The Crown”
  • Helena Bonham Carter, “The Crown”
  • Madeline Brewer, “The Handmaid’s Tale”
  • Ann Dowd, “The Handmaid’s Tale”
  • Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country”
  • Emerald Fennell, “The Crown”
  • Yvonne Strahovski, “The Handmaid’s Tale”
  • Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale”

Supporting Actor in a Drama Series

  • Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”
  • O-T Fagbenle, “The Handmaid’s Tale”
  • John Lithgow, “Perry Mason”
  • Tobias Menzies, “The Crown”
  • Max Minghella, “The Handmaid’s Tale”
  • Chris Sullivan, “This is Us”
  • Bradley Whitford, “The Handmaid’s Tale”
  • Michael K. Williams, “Lovecraft Country”

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

  • Alexis Bledel, “The Handmaid’s Tale”
  • Claire Foy, “The Crown”
  • Mckenna Grace, “The Handmaid’s Tale”
  • Sophie Okonedo, “Ratched”
  • Phylicia Rashad, “This is Us”

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

  • Don Cheadle, “The Falcon and the Winter Soldier”
  • Charles Dance, “The Crown”
  • Timothy Olyphant, “The Mandalorian”
  • Courtney B. Vance, “Lovecraft Country”
  • Carl Weathers, “The Mandalorian”

Drama Series

  • “The Boys”
  • “Bridgerton”
  • “The Crown”
  • “The Handmaid’s Tale”
  • “Lovecraft Country”
  • “The Mandalorian”
  • “Pose”
  • “This is Us”

Outstanding Variety Sketch Series

  • “A Black Lady Sketch Show”
  • “Saturday Night Live”

Outstanding Character Voice-over Performance

  • Jessica Walter, “Archer”
  • Maya Rudolph, “Big Mouth”
  • Stacey Abrams, “black-ish: Election Soecial (Part 2)
  • Julie Andrews, “Bridgerton”
  • Tituss Burgess, “Central Park”
  • Stanley Tucci, “Central Park”
  • Seth MacFarlane, “Family Guy”

Outstanding Animated Program

  • “Big Mouth”
  • “Bob’s Burgers”
  • “Genndy Tartakovsky’s Primal”
  • “The Simpsons”
  • “South Park: The Pandemic Special”

Outstanding Television Movie

  • “Dolly Parton’s Christmas on the Square”
  • “Oslo”
  • “Robin Roberts Presents: Mahalia”
  • “Sylvie’s Love”
  • “Uncle Frank”

Outstanding Variety Special (Pre-recorded)

  • “Bo Burnham: Inside”
  • “David Byrne’s American Utopia”
  • “8:46 – Dave Chappelle”
  • “Friends: The Reunion”
  • “Hamilton”
  • “A West Wing Special to Benefit When We All Vote”

Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series

  • Nathalie Emmanuel, “Die Hart”
  • Keke Palmer, “Keke Palmer’s Turnt Up with the Taylors”
  • Paula Pell, “Mapleworth Murders”
  • Kerri Kenney-Silver, “Reno 911!”

Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series

  • Brendan Scannell, “Bonding”
  • Kevin Hart, “Die Hart”
  • John Travolta, “Die Hart”
  • John Lutz, ” Mapleworth Murders”
  • J.B. Smoove, “Mapleworth Murders”

Outstanding Host for a Reality or Competition Program

  • Nicole Byer, “Nailed It!”
  • Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness, “Queer Eye”
  • RuPaul, “RuPaul’s Drag Race”
  • Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O’Leary, “Shark Tank”
  • Padma Lakshmi, Tom Colicchio, Gail Simmons, “Top Chef”

Photo: Twitter/TelevisionAcad

Next Miss World Philippines 2021 to air on GMA-7
Prev Mr. M is now a Kapuso

Related posts

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person. Required fields marked as *